Quote:
Originally posted by wolf
That is because their food is fucking overpriced.
Even if you are buying regular old cornflakes, or one of the other "convetional/available at the acme" products ... 1.5 - 2X the cost.
But don't you feel better by not being a total corporate tool and slave of marketing ... oh wait. You just WERE. But you don't think of it that way, because, well ... that's how those stores are marketed. Tee hee.
|
actually, their rice milk is 1.69/box, where lower quality fro wegmans goes for 2.79. most of what we buy there cannot be found elsewhere, but, yeah, 2.99 for a jar of salsa sticks in my craw. but jinx tells me it's the best around.